آموزش

تاندربولت ۳ Thunderbolt

تاندربولت ۳ چیست؟

تاندربولت ۳  یک تکنولوژی ۱/۰ است. این تکنولوژی برای اولین بار در پورت‌های Macbook Pro 2016 , 2017 و iMac 2017 کمپانی Apple مورد استفاده قرار گرفته است. Thunderbolt 3 از نظر ظاهری USB Type-C است. این تکنولوژی، امکان انتقال هم‌زمان اطلاعات، صدا و تصویر و شارژ را با بالاترین پهنای باند فراهم می‌کند.

تاندربولت  3  ( سرعت انتقال اطلاعات )

سرعت انتقال دیتا در USB 3.0 برابر ۵Gbps ، در USB 3.1 برابر ۱۰Gbps ، در Thunderbolt 2 برابر ۲۰Gbps و در Thunderbolt 3 برابر ۴۰Gbps می‌باشد. برای اینکه بتوان تصوری از سرعت انتقال اطلاعات در این پورت قدرتمند بدست آورد کافیست چند مثال بزنیم. مدت زمان انتقال ۲۵۰۰۰ عکس با کیفیت، یا ۱۰۰۰۰ آهنگ و یا حدود ۱۴ ساعت فیلم با رزولوشن ۴K توسط تاندربولت ۳ در کمتر از ۱ دقیقه انجام می‌شود.

تاندربولت  3 ( رزولوشن تصویر )

تاندربولت ۳ می‌تواند در یک نمایشگر از رزولوشن ۵K و در دو نمایشگر بصورت هم‌زمان از رزولوشن ۴K پشتیبانی کند. در MacbookPro  2016 , 2017 که دارای ۲ پورت تاندربولت ۳ است می‌توان هم‌زمان از دو نمایشگر با کیفیت ۵K استفاده کرد. بعلاوه این پورت از طریق انواع مبدل قابل تبدیل به پورت‌های DisplayPort, HDMI, DVI, VGA می‌باشد.

تاندربولت  3  ( توان شارژ )

اولین قابلیت تاندربولت ۳ در شارژ این است که این پورت هم می‌تواند برای شارژ کردن استفاده شود هم برای شارژ شدن. به عنوان مثال می‌توان یک پورت Thunderbolt3 مک بوک پرو را به آداپتور آن و برای شارژ لپ تاپ متصل کرد و پورت دلخواه دیگر را به یک داک استیشن برای انتقال دیتا و تصویر.

به علاوه امکان انتقال هم‌زمان این‌ها توسط یک پورت وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان پورت تاندربولت۳ مک بوک پرو را به یک یونورسال داک استیشن متصل کرد که علاوه بر انتقال اطلاعات و انتقال تصویر، لپ‌تاپ نیز بصورت هم‌زمان شارژ شود.

حداکثر توان شارژ از طریق این پورت برابر ۱۰۰W است که این مقدار چندین برابر انواع پورت‌های USB می‌باشد.

 Thunderbolt 3 و سایر نسخه‌های پیشین

لازم به توضیح است که تاندربولت ۳ با تمام نسخه‌های قبلی یعنی تاندربولت ۲و۱ و USB 3.1 سازگار می‌باشد. ( پهنای باند در Thunderbolt 3 دو برابر پهنای باند Thunderbolt 2 می‌باشد. این مقدار نسبت به USB 3.1 چهار برابر است). لازم به ذکر است که این پورت از طریق مبدل‌هایی که می‌توان در بازار تهیه کرد قابل تبدیل به تمام پورت‌های استاندارد دنیا است.


مینی داک تاندربولت ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *